Events Calendar Pro - en to ja_JP translation catalogue (530 entries)

en: On &#8220;Future Event&#8221; type of countdown, it will go to the next event after the current event starts.
ja_JP: &#8220;将来のイベント&#8221;タイプのカウントダウンでは、現在のイベントの開始後に次のイベントに移ります。

en: Future Event
ja_JP: 将来のイベント

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
ja_JP: 年

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
ja_JP: 年

en: We will use the Google Maps API to get that information. Doing this may take a while (approximately 1 minute for every 200 venues).
ja_JP: 当社では、Google Maps API を使用して、その情報を取得します。これには、多少お時間がかかることがあります (200 開催地ごとに約 1 分)。

en: You have %d venues for which we don't have geolocation data.
ja_JP: ジオロケーション データを持たない開催地が %d か所あります。

en: Are you sure you wish to remove this field and its data from all events?
ja_JP: このフィールドおよびそのデータをすべてのイベントから除去してもよろしいですか?

en: One per line
ja_JP: 1 行あたりひとつ

en: Enter field label
ja_JP: フィールド ラベルを入力

en: Add field
ja_JP: フィールドを追加

en: Read more
ja_JP: もっと読む

en: Add additional fields to your event admin pages by configuring the fields and options here. Your custom additional fields then display on the event admin so that anyone creating events can add unique event information such as food options, recommended age groups, or parking details. %s
ja_JP: フィールドおよびオプションをここで構成し、イベント管理ページにさらにフィールドを追加します。カスタム追加フィールドはイベント管理に表示されるため、イベントを作成する担当者が、フード オプション、推奨年齢グループ、駐車場情報など、固有のイベント情報を自由に追加できます。%s

en: This Week
ja_JP: 今週

en: by day for the week.
ja_JP: この曜日まで。

en: Display
ja_JP: 表示

en: You are about to break this event out of its series.
    
    You will be able to edit it independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
ja_JP: このイベントを一連のシリーズから分割しようとしています。
    
    元のシリーズからは、独立して個別に編集できます。
    
    このアクションはやり直しできません。
    
    イベントをシリーズから分割すると URLが変更されるため、ユーザーが元の URL を使用すると、404 Not Found (お探しのページは見つかりませんでした) エラーが発生します。これが問題であれば、適切なプラグインを使用して、リダイレクトをセットアップおよび管理することをお薦めします。

en: You are about to split this series in two.
    
    The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
ja_JP: このシリーズを 2 つに分割しようとしています。
    
    選択したイベントと、シリーズないのその後のすべてのイベントは、新しいイベント シリーズに分割されます。これらは、元のシリーズからは、独立して個別に編集できます。
    
    このアクションはやり直しできません。
    
    イベントをシリーズから分割すると URLが変更されるため、ユーザーが元の URL を使用すると、404 Not Found (お探しのページは見つかりませんでした) エラーが発生します。これが問題であれば、適切なプラグインを使用して、リダイレクトをセットアップおよび管理することをお薦めします。

[ctx: Used when displaying the word "years" in e.g. "every 2 years"]
en: years
ja_JP: 年

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
ja_JP: 年

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
ja_JP: 月

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
ja_JP: 月

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
ja_JP: 週

[ctx: Used when displaying the word "week" in "the last week" or "the first week"]
en: week
ja_JP: 週

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
ja_JP: 日

en: for latitude and longitude to be auto-generated; otherwise, you'll only be able to enter the values manually.
ja_JP: 緯度および経度を自動生成させるため。それ以外の場合は、値を自動で入力する必要があります。

en: Enter a custom Google Maps API key
ja_JP: カスタム Google Maps API キーを入力

en: Calendar of %s
ja_JP: %s のカレンダー

en: List of %s
ja_JP: %s のリスト

en: Street
ja_JP: 住所

en: Default state/province
ja_JP: 既定の州/都道府県

en: Loading %s
ja_JP: %s をロードしています

en: Check this to show the After HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
ja_JP: これを選択し、ショートコード経由で表示されたイベントの下のテキスト領域から After HTML を表示します。

en: Enable the After HTML (below) on shortcodes.
ja_JP: ショートコードで After HTML (下) を有効化します。

en: Check this to show the Before HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
ja_JP: これを選択し、ショートコード経由で表示されたイベントの下のテキスト領域から Before HTML を表示します。

en: Enable the Before HTML (below) on shortcodes.
ja_JP: ショートコードで Before HTML (下) を有効化します。

en: Allow users to decide whether to show all instances of a recurring event on list-style views.
ja_JP: リストスタイル ビューの繰り返しイベントのすべてのインスタンスを表示するかどうかをユーザーが決定できるようになります。

en: Enter your API Key
ja_JP: API キーを入力してください

en: Expected an array but received a variable of type '%s'
ja_JP: 配列を予測していましたが、'%s' 型の変数を受け取りました。

en: Venue Overwrite Coordinates
ja_JP: 開催地は座標を上書きします

en: Recurring Events Active
ja_JP: 繰り返しイベントがアクティブです

en: Number of events to list below the mini calendar:
ja_JP: ミニ カレンダーの下にリストするイベント数:

en: Hide this widget if there are no upcoming events
ja_JP: 今後のイベントがない場合はウィジェットを非表示にする

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
ja_JP: 重要な開催イベントのみに限定

en: Which month will the event recur in?
ja_JP: イベントが繰り返される月はいつですか?

[ctx: Begins the line indicating what day of the week the event will occur on]
en: On
ja_JP: 当日

en: Event Series Recurrence Day of Week
ja_JP: イベント シリーズが繰り返される曜日

[ctx: custom recurrence time separator]
en: to
ja_JP: から

[ctx: number suffix for numbers ending in something other than 1, 2, or 3]
en: %1$sth day
ja_JP: %1$s 日目

[ctx: number suffix for numbers ending in 3]
en: %1$srd day
ja_JP: %1$s 日目

[ctx: number suffix for numbers ending in 2]
en: %1$snd day
ja_JP: %1$s 日目

[ctx: number suffix for numbers ending in 1]
en: %1$sst day
ja_JP: %1$s 日目

en: next day
ja_JP: 翌日

en: same day
ja_JP: 同日

[ctx: As in: day 12 of the month]
en: of the month
ja_JP: その月の

en: Use date:
ja_JP: 使用日:

en: Use pattern:
ja_JP: 使用パターン:

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "day" in "day 12 of the month"]
en: day
ja_JP: 日

en: a different day:
ja_JP: 別の日:

en: the same day:
ja_JP: 同日:

en: Recurrence Description
ja_JP: 繰り返しの説明

en: Event will not occur:
ja_JP: イベントを除外:

en: Add more events
ja_JP: さらにイベントを追加

en: Schedule multiple events
ja_JP: 複数イベントをスケジュール

en: Hide Details
ja_JP: 詳細を非表示にする

en: Show Details
ja_JP: 詳細を表示する

en: Series ends on this date
ja_JP: シリーズ終了日

en: on
ja_JP: 当日

en: Series ends
ja_JP: シリーズ終了

en: a different time:
ja_JP: 別の時間:

en: the same time:
ja_JP: 同時間:

en: months
ja_JP: 月

en: month
ja_JP: 月

en: weeks
ja_JP: 週

en: Delete This
ja_JP: これを削除

en: Event Series:
ja_JP: イベント シリーズ:

en: Are you sure you want to delete this exclusion?
ja_JP: この除外設定を本当に削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete these events?
ja_JP: これらのイベントを本当に削除してもよろしいですか?

en: Yearly custom recurrences with a different day must have either a date or day specified.
ja_JP: 年ごとのカスタム繰り返しイベントの曜日が異なる場合は、日付または曜日のいずれかを指定する必要があります。

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Delete
ja_JP: 削除

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] [month_number] 日の [start_time] に開始される複数日イベント、無期限で繰り返し

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] [month_number] 日に開始される複数日イベント、無期限で繰り返し

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] [month_number] 日の [start_time] に開始される全日イベント、無期限で繰り返し

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] [month_number] 日に開始される全日イベント、無期限で繰り返し

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] [month_number] 日の [start_time] に開始されるイベント、無期限で繰り返し

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_day_description] の [start_time] に開始される複数日イベント、無期限で繰り返し

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_day_description] に開始される複数日イベント、無期限で繰り返し

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_day_description] の [start_time] に開始される全日イベント、無期限で繰り返し

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_day_description] に開始される全日イベント、無期限で繰り返し

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_day_description] の [start_time] に開始されるイベント、無期限で繰り返し

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] [month_number] 日の [start_time] に開始される複数日イベント、[count] 回繰り返し

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] [month_number] 日に開始される複数日イベント、[count] 回繰り返し

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] [month_number] 日の [start_time] 時に開始される全日イベント、[count] 回繰り返し

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] [month_number] 日に開始される全日イベント、[count] 回繰り返し

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] [month_number] 日の [start_time] 時に開始されるイベント、[count] 回繰り返し

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_day_description] の [start_time] に開始される複数日イベント、[count] 回繰り返し

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_day_description] に開始される複数日イベント、[count] 回繰り返し

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_day_description] の [start_time] に開始される全日イベント、[count] 回繰り返し

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_day_description] に開始される全日イベント、[count] 回繰り返し

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_day_description] の [start_time] に開始されるイベント、[count] 回繰り返し

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] [month_number] 日の [start_time] に開始されるイベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_number] 日に開始される複数日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] [month_number] 日の [start_time] に開始される全日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 年ごとに [month_names] [month_number] 日に行われる全日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] [month_number] 日の [start_time] に開始されるイベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_day_description] の [start_time] に開始される複数日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_day_description]に開始される複数日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_day_description] の [start_time] に開始される全日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_day_description] に開始される全日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 年ごとに行われ、[month_names] の [month_day_description] の [start_time] に開始されるイベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] か月ごとにその月の [month_number] 日の [start_time] に開始される複数日イベント、永久的に繰り返し

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
ja_JP: [interval] か月ごとにその月の [month_number] 日に開始される複数日イベント、永久的に繰り返し

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] か月ごとにその月の [month_number] 日の [start_time] に開始される全日イベント、永久的に繰り返し

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
ja_JP: [interval] か月ごとにその月の [month_number] 日に開始される全日イベント、永久的に繰り返し

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
ja_JP: [interval] か月ごとに行われ、その月の [month_number] 日の [start_time] に開始されるイベント、永久的に繰り返し

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] か月ごとに [month_day_description] の [start_time] に開始される複数日イベント、永久的に繰り返し

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] か月ごとに [month_day_description] に開始される複数日イベント、永久的に繰り返し

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] か月ごとに [month_day_description] の [start_time] に行われる全日イベント、永久的に繰り返し

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] か月ごとに [month_day_description] に行われる全日イベント、永久的に繰り返し

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] か月ごとに行われ、[month_day_description] の [start_time] に開始されるイベント、永久的に繰り返し

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
ja_JP: [interval] か月ごとに行われ、その月の [month_number] 日の [start_time] に開始される複数日イベント、[count] 回繰り返し

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, happening [count] times
ja_JP: [interval] か月ごとに行われ、その月の [month_number] 日に開始される複数日イベント、[count] 回繰り返し

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
ja_JP: [interval] か月ごとにその月の [month_number] 日の [start_time] に開始される全日イベント、[count] 回繰り返し

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, happening [count] times
ja_JP: [interval] か月ごとにその月の [month_number] 日に開始される全日イベント、[count] 回繰り返し

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, happening [count] times
ja_JP: [interval] か月ごとに行われ、その月の [month_number] 日の [start_time] に開始されるイベント、[count] 回繰り返し

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
ja_JP: [interval] か月ごとに行われ、[month_day_description] の [start_time] に開始される複数日イベント、[count] 回繰り返し

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], happening [count] times
ja_JP: [interval] か月ごとに行われ、[month_day_description] に開始される複数日イベント、[count] 回繰り返し

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
ja_JP: [interval] か月ごとに [month_day_description] の [start_time] に行われる全日イベント、[count] 回繰り返し

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], happening [count] times
ja_JP: [interval] か月ごとに [month_day_description] に行われる全日イベント、[count] 回繰り返し

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], happening [count] times
ja_JP: [interval] か月ごとに行われ、[month_day_description] の [start_time] に開始されるイベント、[count] 回繰り返し

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] か月ごとに行われ、その月の [month_number] 日の [start_time] に開始される複数日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] か月ごとに行われ、その月の [month_number] 日に開始される複数日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] か月ごとにその月の [month_number] 日の [start_time] に開始される全日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] か月ごとにその月の [month_number] 日に開始される全日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] か月ごとに行われ、その月の [month_number] 日の [start_time] に開始されるイベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] か月ごとに行われ、[month_day_description] の [start_time] 時に開始される複数日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] か月ごとに行われ、[month_day_description] に開始される複数日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] か月ごとに [month_day_description] の [start_time] に行われる全日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] か月ごとに [month_day_description] に行われる全日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] か月ごとに行われ、[month_day_description] の [start_time] に開始されるイベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 週ごとに行われ、[days_of_week] の [start_time] に開始される複数日イベント、永久的に繰り返し

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 週ごとに行われ、[days_of_week] に開始される複数日イベント、永久的に繰り返し

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 週ごとに行われ、[days_of_week] の [start_time] に開始される全日イベント、永久的に繰り返し

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 週ごとの [days_of_week] に行われる複数日イベント、永久的に繰り返し

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 週ごとに行われ、[days_of_week] の [start_time] に開始されるイベント、永久的に繰り返し

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
ja_JP: [interval] 週ごとに行われ、[days_of_week] の [start_time] に開始される複数日イベント、[count] 回繰り返し

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], happening [count] times
ja_JP: [interval] 週ごとに行われ、[days_of_week] 開始される複数日イベント、[count] 回繰り返し

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
ja_JP: [interval] 週ごとに行われ、[days_of_week] の [start_time] に開始される全日イベント、[count] 回繰り返し

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], happening [count] times
ja_JP: [interval] 週ごとに [days_of_week] に開始される全日イベント、[count] 回繰り返し

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], happening [count] times
ja_JP: [interval] 週ごとに行われ、[days_of_week] の [start_time] に開始されるイベント、[count] 回繰り返し

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 週ごとに行われ、[days_of_week] の [start_time] に開始される複数日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 週ごとの [days_of_week] に開始される複数日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 週ごとに行われ、[days_of_week] の [start_time] に開始される全日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 週ごとの [days_of_week] に開始される全日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 週ごとに行われ、[days_of_week] の [start_time] に開始されるイベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 日ごとに [start_time] に行われる複数日イベント、永久的に繰り返し

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 日ごとに行われる複数日イベント、永久的に繰り返し

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 日ごとに [start_time] に行われる全日イベント、永久的に繰り返し

en: An all day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 日ごとに行われる全日イベント、永久的に繰り返し

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating indefinitely
ja_JP: [interval] 日ごとに [start_time] に開始されるイベント、永久的に繰り返し

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
ja_JP: [interval] 日ごとに [start_time] に行われる複数日イベント、[count] 回繰り返し

en: A multi-day event every [interval] day(s), happening [count] times
ja_JP: [interval] 日ごとに行われる複数日イベント、[count] 回繰り返し

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
ja_JP: [interval] 日ごとに [start_time] に行われる全日イベント、[count] 回繰り返し

en: An all day event every [interval] day(s), happening [count] times
ja_JP: [interval] 日ごとに行われる全日イベント、[count] 回繰り返し

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], happening [count] times
ja_JP: [interval] 日ごとに [start_time] に開始されるイベント、[count] 回繰り返し

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 日ごとに [start_time] に行われる複数日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 日ごとの複数日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 日ごとに [start_time] に行われる全日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An all day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 日ごとの全日イベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating until [series_end_date]
ja_JP: [interval] 日ごとに [start_time] に開始されるイベント、[series_end_date] まで繰り返し

en: One multi-day event starting on [single_date] at [start_time]
ja_JP: [single_date] の [start_time] に開始される 1 回のみの複数日イベント

en: One multi-day event starting on [single_date]
ja_JP: [single_date] に開始される 1 回のみの複数日イベント

en: One all day event on [single_date] at [start_time]
ja_JP: [single_date] の [start_time] に開始される 1 回のみの全日イベント

en: One all day event on [single_date]
ja_JP: [start_time] に開始される 1 回のみの全日イベント

en: One event on [single_date] at [start_time]
ja_JP: [single_date] の [start_time] の 1 回のみのイベント

en: the 31st day of the month
ja_JP: その月の 31 日

en: the 30th day of the month
ja_JP: その月の 30 日

en: the 29th day of the month
ja_JP: その月の 29 日

en: the 28th day of the month
ja_JP: その月の 28 日

en: the 27th day of the month
ja_JP: その月の 27 日

en: the 26th day of the month
ja_JP: その月の 26 日

en: the 25th day of the month
ja_JP: その月の 25 日

en: the 24th day of the month
ja_JP: その月の 24 日

en: the 23rd day of the month
ja_JP: その月の 23 日

en: the 22nd day of the month
ja_JP: その月の 22 日

en: the 21st day of the month
ja_JP: その月の 21 日

en: the 20th day of the month
ja_JP: その月の 20 日

en: the 19th day of the month
ja_JP: その月の 19 日

en: the 18th day of the month
ja_JP: その月の 18 日

en: the 17th day of the month
ja_JP: その月の 17 日

en: the 16th day of the month
ja_JP: その月の 16 日

en: the 15th day of the month
ja_JP: その月の 15 日

en: the 14th day of the month
ja_JP: その月の 14 日

en: the 13th day of the month
ja_JP: その月の 13 日

en: the 12th day of the month
ja_JP: その月の 12 日

en: the 11th day of the month
ja_JP: その月の 11 日

en: the 10th day of the month
ja_JP: その月の 10 日

en: the 9th day of the month
ja_JP: その月の 9 日

en: the 8th day of the month
ja_JP: その月の 8 日

en: the 7th day of the month
ja_JP: その月の 7 日

en: the 6th day of the month
ja_JP: その月の 6 日

en: the 5th day of the month
ja_JP: その月の 5 日

en: the 4th day of the month
ja_JP: その月の 4 日

en: the 3rd day of the month
ja_JP: その月の 3 日

en: the 2nd day of the month
ja_JP: その月の 2 日

en: the 1st day of the month
ja_JP: その月の 1 日

en: All day
ja_JP: 全日

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
ja_JP: 日

en: Next %s
ja_JP: 次の %s

en: Previous %s
ja_JP: 前の %s

en: Select a Taxonomy Term
ja_JP: 分類用語を選択してください

en: Generate JSON-LD data
ja_JP: JSON-LD データを生成

en: Change the default view for Mobile users.
ja_JP: モバイル ユーザー向けの規定のビューを変更します。

en: Default mobile view
ja_JP: 既定のモバイル ビュー

en: Use Default View
ja_JP: 既定のビューを使用

en: All %s
ja_JP: すべての %s

en: $template_object is expected to be an actual object
ja_JP: $template_object は、実際のオブジェクトであることが予測されています

en: all
ja_JP: すべて

[ctx: debug recurrence]
en: Invalid instance of a recurring event was requested ($1%s) redirecting to $2%s
ja_JP: 繰り返しイベントの無効なインスタンスがリクエストされました ($1%s) $2%s にリダイレクト中

[ctx: debug recurrence]
en: incorrect slug
ja_JP: 不正なスラグ

[ctx: debug recurrence]
en: invalid date
ja_JP: 無効な日付

[ctx: debug recurrence]
en: Unknown
ja_JP: 不明

[ctx: debug geodata]
en: empty response
ja_JP: 空の応答

[ctx: debug geodata]
en: Geocode request failed ($1%s - $2%s)
ja_JP: ジオコード リクエスト失敗 ($1%s ～ $2%s)

en: Venue Longitude
ja_JP: 所在地経度

en: Venue Latitude
ja_JP: 開催地緯度

en: Recurrence meta should not be empty.
ja_JP: 繰り返しメタ情報は空にできません。

en: Not an event post.
ja_JP: イベント ポストではありません。

en: Times:
ja_JP: 回数:

en: The latitude and longitude for your venue could not be fetched. The Google Maps API daily query limit has been reached!. %1$s
ja_JP: 開催地の緯度および経度をフェッチできませんでした。Google マップ API の日次クエリ制限に達しました! %1$s

en: Distance unit
ja_JP: 距離の単位

en: map
ja_JP: マップ

en: Pssst! Looking for the filters? They live in a separate plugin now | %s | %s
ja_JP: もしかして、フィルターをお探しですか? 現在は、別のプラグインに含まれています | %s | %s

en: Dismiss
ja_JP: 破棄

en: Download for free
ja_JP: 無料でダウンロード

en: This Week Navigation
ja_JP: 今週のナビゲーション

en: No Events Today
ja_JP: 本日のイベントはありません

en: View %1$s %2$s | View All %1$s %2$s
ja_JP[0]: %1$s %2$s を表示

[ctx: list separator for final two elements]
en: and
ja_JP: および

en: <span class="tribe-nav-label">Next</span> <span>&raquo;</span>
ja_JP: <span class="tribe-nav-label">次へ</span> <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Previous</span>
ja_JP: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">前へ</span>

en: Number of events to show per day:
ja_JP: 1 日当たりに表示するイベント数:

en: Highlight Color:
ja_JP: ハイライト色:

en: Horizontal Layout
ja_JP: 横のレイアウト

en: Vertical Layout
ja_JP: 縦のレイアウト

en: Layout:
ja_JP: レイアウト:

en: On &#8220;Next Event&#8221; type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
ja_JP: &#8220;次のイベント&#8221;タイプのカウントダウンでは、このテキストは、表示するイベントがない場合にのみ表示されます。

en: Next Event
ja_JP: 次のイベント

en: Type:
ja_JP: タイプ:

en: If fields are left empty when they're submitted, automatically fill them in with these values.
ja_JP: 送信時にこのフィールドが空であると、これらの値が自動的に入力されます。

en: Use this field if you want to override the auto-generated descriptions of event recurrence
ja_JP: 自動生成されたイベントの繰り返しの説明を上書きする場合は、このフィールドを使用します

[ctx: An unspecified end date]
en: an unspecified date
ja_JP: 未指定の終了日

en: Single Event
ja_JP: 単一イベント

en: Photo Background Color
ja_JP: 写真の背景色

en: Photo View
ja_JP: 写真ビュー

en: Month/Week View
ja_JP: 月/週ビュー

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections
ja_JP: ここで選択したオプションにより、"一般テーマ"および"グローバル エレメント"セクションで選択した内容が上書きされます

en: Hooray!
ja_JP: フレー!

[ctx: additional field update]
en: Working&hellip;
ja_JP: 作業中です&hellip;

[ctx: additional field update]
en: An unexpected error stopped the update from completing.
ja_JP: 予測できないエラーにより、更新が途中で中断しました。

[ctx: additional field update]
en: All fields have been updated!
ja_JP: すべてのフィールドが更新されました!

[ctx: additional fields update trigger]
en: Click here to run the updater.
ja_JP: ここをクリックしてアップデーターを実行します。

en: We need to update the additional field data for some of your events.
ja_JP: 当社では、一部のイベントに対し、追加フィールド データを更新する必要があります。

en: Some additional field data still needs to be updated (unfortunately, we were unable to continue to update things automatically).
ja_JP: 一部の追加フィールド データの更新がまだ必要です (残念ながら、自動更新を継続できませんでした)。

note: Description of the plugin/theme
en: The Events Calendar PRO, a premium add-on to the open source The Events Calendar plugin (required), enables recurring events, custom attributes, venue pages, new widgets and a host of other premium features.
ja_JP: Events Calendar PRO は、プレミアム アドオンである Events Calendar プラグイン (必須) のアドオンであり、繰り返しイベント、カスタム属性、開催地ページ、新規ウィジエット、およびその他さまざまなプレミアム機能のホストを有効化します。

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: The Events Calendar PRO
ja_JP: Events Calendar PRO

en: View all %1$s at this %2$s
ja_JP: すべての %1$s をこの %2$s で表示

en: Add Exclusion
ja_JP: 除外設定を追加

en: Once
ja_JP: 1 回

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
ja_JP: 日

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
ja_JP: 最後の %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
ja_JP: 第 5 %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
ja_JP: 第 4 %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
ja_JP: 第 3 %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
ja_JP: 第 2 %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
ja_JP: 第 1 %1$s

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
ja_JP: %1$s 日

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
ja_JP: および

en: Custom recurrences must have all data present.
ja_JP: カスタム設定での繰り返しでは、すべてのデータが存在する必要があります。

en: Custom recurrences must have a type selected.
ja_JP: カスタム設定での繰り返しでは、種類を選択している必要があります。

en: Could not process queue for event %1$d: %2$s
ja_JP: イベント %1$d のキューを処理できません: %2$s

en: %1$s for week of %2$s
ja_JP: %2$sの週の%1$s

en: All %1$s for %2$s
ja_JP: %2$s のすべての %1$s

en: Thanks for buying Events Calendar PRO! From all of us at Modern Tribe, we sincerely appreciate it. If you're looking for help with Events Calendar PRO, you've come to the right place. We are committed to helping make your calendar be spectacular... and hope the resources provided below will help get you there.
ja_JP: Events Calendar PRO をご購入いただきありがとうございます! Modern Tribe の全社員から感謝申し上げます。Events Calendar PRO についてご不明な点がございましたら、何なりとお申し付けください。私たちは、お客様に喜んでいただけるカレンダーの機能を充実していけるよう一層の努力を重ねてまいりたいと存じます。是非、下記にご紹介するリソースをお役立てください。

en: No upcoming %s.
ja_JP: 今後の %s はありません。

en: There are no upcoming %s at this time.
ja_JP: 現時点では、今後の %s はありません。

en: View More&hellip;
ja_JP: 詳細を表示&hellip;

en: sec
ja_JP: 秒

en: min
ja_JP: 分

en: hours
ja_JP: 時間

en: days
ja_JP: 日

en: Week Navigation
ja_JP: 週のナビゲーション

en: Hours
ja_JP: 時間

en: All Day
ja_JP: 全日

en: &larr; Back to %s
ja_JP: &larr; %s に戻る

en: Related %s
ja_JP: 関連 %s

en: Find out more
ja_JP: 詳細を確認

en: Next %s <span>&raquo;</span>
ja_JP: 次の %s へ <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> Previous %s
ja_JP: <span>&laquo;</span> 前の %s へ

en: %s List Navigation
ja_JP: %s リスト ナビゲーション

en: Next Week <span>&raquo;</span>
ja_JP: 次の週へ <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> Previous Week
ja_JP: <span>&laquo;</span> 前の週へ

en: (See all)
ja_JP: (すべて表示)

en: Recurring %s
ja_JP: 繰り返し %s

en: Date out of range.
ja_JP: 日付が範囲外です。

en: The current default phone is: %s
ja_JP: 現在の既定の電話は: %s

en: The current default country is: %s
ja_JP: 現在の既定の国は: %s

en: The current default postal code/zip code is: %s
ja_JP: 現在の既定の郵便番号は: %s

en: The current default state/province is: %s
ja_JP: 現在の既定の州/都道府県は: %s

en: The current default city is: %s
ja_JP: 現在の既定の市町村は: %s

en: The current default address is: %s
ja_JP: 現在の既定の住所は: %s

en: The current default venue is: %s
ja_JP: 現在の規定の開催地は: %s

en: The current default organizer is: %s
ja_JP: 現在の既定の主催者は: %s

en: No default set
ja_JP: 既定が設定されていません

en: Show only the first upcoming instance of recurring %s
ja_JP: 第 1 の今後の繰り返し %s のインスタンスのみを表示

en: Venue:
ja_JP: 開催地:

en: Countdown Completed Text:
ja_JP: カウントダウン完了済みテキスト:

en: Show seconds?
ja_JP: 秒数を表示しますか?

en: Event:
ja_JP: イベント:

en: Add a filter
ja_JP: フィルターを追加してください

en: Match any
ja_JP: いずれかに一致

en: Match all
ja_JP: すべてに一致

en: remove
ja_JP: 除去

en: Filters
ja_JP: フィルター

en: Price
ja_JP: 価格

en: Phone
ja_JP: 電話

en: Country
ja_JP: 国

en: Postal Code
ja_JP: 郵便番号

en: State (US) Or Province (Int)
ja_JP: 州 (米国) または都道府県等 (国際)

en: City
ja_JP: 市町村

en: Display:
ja_JP: 表示:

en: Number of events to show:
ja_JP: 表示するイベント数:

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: One country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom. <br> (Replaces the default list.)
ja_JP: 当社の行に準拠した国は次の形式を使用しています: <br>US、米国 <br> UK、英国。 <br> (既定のリストを置き換えてください)。

en: Default phone
ja_JP: 既定の電話

en: Default country
ja_JP: 既定の国

en: Default postal code/zip code
ja_JP: 既定の郵便番号

en: Default city
ja_JP: 既定の市町村

en: Default address
ja_JP: 既定の住所

en: You can use this setting to set specific, individual defaults for any new Venue you create (these will not be used for your default venue).
ja_JP: この設定を使用して、ご自身で作成する新しい開催地用の具体的かつ個別の既定を設定できます。

en: Address
ja_JP: 住所

en: No saved venues yet.
ja_JP: 保存されている開催地はまだありません。

en: Default venue
ja_JP: 既定の開催地

en: Venue
ja_JP: 開催地

en: No saved organizers yet.
ja_JP: 保存されている主催者はまだいません。

en: Default organizer
ja_JP: 既定の主催者

en: Organizer
ja_JP: 主催者

en: Options
ja_JP: オプション

en: <p>Choose the default venue & organizer. Set default address information to save time when entering a new venue or organizer.</p><p>You can override these settings as you enter a new event.</p>
ja_JP: <p>既定の開催地 & 主催者を選択してください。既定の住所情報を設定し、新しい開催地や主催者を入力するときの手間を省きます。</p><p>新しいイベントを入力するときに、これらの設定を上書きできます。</p>

en: Select a State
ja_JP: 州を選択してください

en: No Default
ja_JP: 既定なし

en: Recurrence Description:
ja_JP: 繰り返しの説明:

en: fifth
ja_JP: 第 5

en: fourth
ja_JP: 第 4

en: third
ja_JP: 第 3

en: second
ja_JP: 第 2

en: first
ja_JP: 第 1

en: Frequency of recurring event must be a number
ja_JP: 繰り返しイベントの頻度は、数字である必要があります

en: Every
ja_JP: ごと

en: Yearly
ja_JP: 年次

en: Monthly
ja_JP: 月次

en: Weekly
ja_JP: 週次

en: Daily
ja_JP: 毎日

en: You must select a recurrence end date
ja_JP: 繰り返しの終了日を選択する必要があります

[ctx: occurence count text]
en: events
ja_JP: イベント

en: never
ja_JP: 絶対になし

en: after
ja_JP: 以降

en: None
ja_JP: なし

en: events
ja_JP: イベント

en: event
ja_JP: イベント

en: Additional %1$s Fields
ja_JP: 追加 %1$s フィールド

en: Checkbox
ja_JP: チェックボックス

en: Radio
ja_JP: ラジオ

en: Text Area
ja_JP: テキスト エリア

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Options (one per line)
ja_JP: オプション (1 行にひとつ)

en: Field Type
ja_JP: フィールドの種類

en: Field Label
ja_JP: フィールド ラベル

en: Use a custom list of countries
ja_JP: 国のカスタム リストを使用

en: Events Featured Venue
ja_JP: イベントが提供される開催地

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
ja_JP: 特定の開催地の今後のイベントのリストを表示します。

en: No results were found for this week. Try searching another week.
ja_JP: この週の結果は見つかりませんでした。別の週を検索して見てください。

en: No results were found for events in or near <strong>"%s"</strong> this week. Try searching another week.
ja_JP: <strong>"%s"</strong> の週またはその前後の週の結果は見つかりませんでした。別の週を検索してみてください。

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong> this week. Try searching another week.
ja_JP: この週の <strong>"%s"</strong> は見つかりませんでした。別の週を検索してみてください。

en: There were no results found.
ja_JP: 結果が見つかりませんでした。

en: No matching events listed under %s. Please try viewing the full calendar for a complete list of events.
ja_JP: %s の下にリストされたイベントには一致するものが見つかりませんでした。イベントの完全リストについては、全カレンダーをレビューしてみてください。

en: No results were found for events in or near <strong>"%s"</strong>.
ja_JP: <strong>"%s"</strong> またはその前後にはイベントの結果が見つかりませんでした。

en: Other
ja_JP: その他

en: Are you sure you want to trash all occurrences of these events?
ja_JP: これらのイベントのすべての事象をごみ箱に入れてもよろしいですか?

en: %d instances of this event have been created through %s. <a href="%s" target="_blank">Learn more.</a>
ja_JP: このイベントの %d インスタンスは、%s を介して作成されています。<a href="%s" target="_blank">詳細を見る。</a>

en: You are currently editing all events in a recurring series.
ja_JP: 現在、繰り返しシリーズのすべてのイベントを編集しています。

en:  months
ja_JP:  月

en: Recurring events will be created this far in advance
ja_JP: 繰り返しイベントは、この時点まで事前に作成されます

en: Create recurring events in advance for
ja_JP: 次の繰り返しイベントを事前に作成

en: Automatically remove recurring event instances older than this
ja_JP: 次よりも古い繰り返しイベント インスタンスを自動的に除去

en: Clean up recurring events after
ja_JP: 次よりも後に繰り返しイベントをクリーンナップ

en: Front-end recurring event instances toggle
ja_JP: フロントエンド繰り返しイベント インスタンス切替え

en: Show only the first instance of each recurring event (only affects list-style views).
ja_JP: 各繰り返しイベントの最初のインスタンスのみを表示します (リスタイル ビューのみに影響します)。

en: Recurring event instances
ja_JP: 繰り返しイベント インスタンス

en: ,
ja_JP: 、

en:  and
ja_JP:  および

en: , and
ja_JP: 、および

en: December
ja_JP: 12 月

en: November
ja_JP: 11 月

en: October
ja_JP: 10 月

en: September
ja_JP: 9 月

en: August
ja_JP: 8 月

en: July
ja_JP: 7 月

en: June
ja_JP: 6 月

en: May
ja_JP: 5 月

en: April
ja_JP: 4 月

en: March
ja_JP: 3 月

en: February
ja_JP: 2 月

en: January
ja_JP: 1 月

en: ,
ja_JP: 、

en: , and
ja_JP: 、および

en: Sunday
ja_JP: 日曜日

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: Tuesday
ja_JP: 火曜日

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: last
ja_JP: 最後の

en: day
ja_JP: 日

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
ja_JP: 年次でのカスタムの繰り返しイベントは、その日に発生する日付としてダッシュを設定することはできません。

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
ja_JP: 月次でのカスタムの繰り返しイベントは、その日に発生する日付としてダッシュを設定することはできません。

en: Restore Series
ja_JP: シリーズを復元

en: Restore all events in this series from the Trash
ja_JP: ごみ箱からこのシリーズのすべてのイベントを復元

en: Delete Series Permanently
ja_JP: シリーズを完全に削除

en: Delete all events in this series permanently
ja_JP: このシリーズのすべてのイベントを完全に削除

en: Trash Series
ja_JP: シリーズをごみ箱に入れる

en: Move all events in this series to the Trash
ja_JP: このシリーズのすべてのイベントをトラッシュに移動する

en: Edit All
ja_JP: すべてを編集

en: Edit all events in this series
ja_JP: このシリーズのすべてのイベントを編集

en: Edit Upcoming
ja_JP: 今後のイベントを編集

en: Split the series in two at this point, creating a new series out of this and all subsequent events
ja_JP: このポイントでシリーズを 2 つに分割し、これから新しいシリーズおよび後続のすべてのイベントを作成します

en: Edit Single
ja_JP: シングル イベントを編集

en: Break this event out of its series and edit it independently
ja_JP: シリーズからこのイベントを分割し、個別に編集します

en: Edit Future Events
ja_JP: 将来のイベントを編集

en: Break from Series
ja_JP: シリーズから分割

en: Edit Series
ja_JP: シリーズを編集

en: Unable to continue processing recurring event data. Please reload this page to continue/try again.
ja_JP: 繰り返しイベント データの処理を継続できませんでした。このページをリロードして続行していただくか、もう一度お試しください。

en: Recurring event data is still being generated for this event. Don&#146;t worry, you can safely navigate away &ndash; the process will resume in a bit in the background.
ja_JP: このイベントに対し、繰り返しイベント データの生成中です。安全に移動されますのでご心配なさらないでください &ndash; 少し経つと、プロセスがバックグラウンドで再開されます。

en: %d%% complete
ja_JP: %d%% 完了

en: Completed!
ja_JP: 完了しました!

en: Events Calendar
ja_JP: イベント カレンダー

en: The events calendar mini calendar widget
ja_JP: イベント カレンダー ミニ カレンダー ウィジェット

en: Week Of
ja_JP: の週

en: Photo
ja_JP: 写真

en: Week
ja_JP: 週

en: View All Add-Ons
ja_JP: すべてのアドオンを表示

en: Support
ja_JP: サポート

en: Organizer draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview organizer</a>
ja_JP: 主催者ドラフトが更新されました。<a target="_blank" href="%s">主催者をプレビュー</a>

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
ja_JP: 次のスケジュールの主催者は: <strong>%1$s</strong>。<a target="_blank" href="%2$s">主催者をプレビュー</a>

en: Organizer submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview organizer</a>
ja_JP: 主催者が送信されました。<a target="_blank" href="%s">主催者をプレビュー</a>

en: Organizer published. <a href="%s">View organizer</a>
ja_JP: 主催者が公開されました。<a href="%s">主催者を表示</a>

en: Organizer updated. <a href="%s">View organizer</a>
ja_JP: 主催者が更新されました。<a href="%s">主催者を表示</a>

en: Venue draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview venue</a>
ja_JP: 開催地のドラフトがアップデートされました。<a target="_blank" href="%s">開催地をプレビュー</a>

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
ja_JP: 次のイベントにスケジュールされている開催地: <strong>%1$s</strong>。<a target="_blank" href="%2$s">開催地をプレビュー</a>

en: Venue submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview venue</a>
ja_JP: 開催地が送信されました。<a target="_blank" href="%s">開催地をプレビュー</a>

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Venue published. <a href="%s">View venue</a>
ja_JP: 開催地が公開されました。<a href="%s">開催地を表示</a>

en: Venue updated. <a href="%s">View venue</a>
ja_JP: 開催地が更新されました。<a href="%s">開催地を表示</a>

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Address:
ja_JP: 住所:

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
ja_JP: 新しいスレッドを投稿する前に、すでに問題への対応がなされていないかどうかを検索してください。投稿時は、問題に関し、できる限り多くの詳細情報をご提供いただき (可能であれば、スクリーンショットやスクリーンキャストを使用)、プラグイン/テーマの不一致の関与が特定されているかどうかを最初のメッセージでご確認ください。

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
ja_JP: 当社の第 1 の目標は、お客様の成功を支援することであり、できる限りの範囲でカスタマイゼーションや弱点に関するトラブルシューティングのお手伝いとご相談を承ります。当社は、貴社サイトを構築することはありませんし、テーマやプラグインに 100％ 統合できるか同かをお約束できませんが、正しい方向性を定め、そして何よりも重要なこと、お客様とそのクライアント様にご満足いただけるよう、最善の取り組みを行ってまいります。

en: Users who have purchased an Events Calendar PRO license are granted total access to our %spremium support forums%s. Unlike at the %sWordPress.org support forum%s, where our involvement is limited to identifying and patching bugs, we have a dedicated support team for PRO users. We're on the PRO forums daily throughout the business week, and no thread should go more than 24-hours without a response.
ja_JP: Events Calendar PRO ライセンスをご購入いただいたユーザーには、当社の%sプレミアム サポート フォーラム%sへの完全なアクセス権限が付与されます。当社の関与はバグの特定およびパッチ実行に限定されている %sWordPress.org サポート フォーラム%sとは異なり、PRO ユーザー専任のサポート チームが対応させていただきます。通常営業週においては、毎日 PRO フォーラムに常駐しており、あらゆるスレッドに必ず 24 時間以内に対応いたします。

en: Written documentation can only take things so far...sometimes, you need help from a real person. This is where our %ssupport forums%s come into play.
ja_JP: 単なる書面は、ある程度の結果しかもたらさないことがあります...場合によっては、実際の人物からの支援が必要になることがあるのです。ここで、当社の%sサポート フォーラム%sの出番となります。

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
ja_JP: あるいは、もし冒険したいような気持であれば、[イベント] メニューにアクセスし、最初のイベントを追加することから開始できます。

en: Take care of your license key. Though not required to create your first event, you'll want to get it in place as soon as possible to guarantee your access to support and upgrades. %sHere's how to find your license key%s, if you don't have it handy.
ja_JP: ライセンス キーの取り扱いにご注意ください。最初のイベントの作成には必要ではありませんが、サポートおよびアップデートに確実にアクセスるには、できる限り早急に正しい場所に取得してください。お手元にない場合は、%sここからライセンス キーの検索方法%sをご覧ください。

en: %sInstallation/Setup FAQs%s from our support page can help give an overview of what the plugin can and cannot do. This section of the FAQs may be helpful as it aims to address any basic install questions not addressed by the new user primer.
ja_JP: サポート ページの%sインストール/セットアップに関するFAQ%s は、プラグインが実行できる内容、できない内容に関する概要を把握していただくうえで役立ちます。FAQ のこのセクションは、『新しいユーザーのための入門書』には記載されていないインストールの基本的な質問事項に対応することを目的としているため有用です。

en: %sOur New User Primer%s was designed for folks in your exact position. Featuring both step-by-step videos and written walkthroughs that feature accompanying screenshots, the primer aims to take you from zero to hero in no time.
ja_JP: 『%s新しいユーザーのための入門書%s』は、必要な情報をその情報を必要としているユーザーに提供することを目的として作成されています。ステップバイステップのビデオとスクリーンショットを用いた書面での完全ガイドが用意されており、あっという間にゼロからヒーローへと変身できます。

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
ja_JP: Events Calendar Pro を始めてご利用いただくのであれば、ぜひご期待ください。すでに最初のイベントを作成する一歩を踏み出しています。初めてご利用いただくユーザーに役立つと思われる基本情報をいくつかご用意しました:

en: Check this to only show weekdays on Week View
ja_JP: これを選択し、週ビューで平日のみを表示します

en: Hide weekends on Week View
ja_JP: 週ビューで平日を非表示にする

en: Enter the format to use for week days. Used when showing days of the week in Week view.
ja_JP: 平日に使用する形式を入力します。週ビューで曜日を表示する時に使用されます。

en: Week Day Format
ja_JP: 平日の形式

en: Remove related events from the single event view
ja_JP: シングル イベント ビューから関連イベントを除去する

en: Hide related events
ja_JP: 関連イベントを非表示にする

en: Additional Fields
ja_JP: 追加フィールド

en: Default Content
ja_JP: 既定のコンテンツ

en: %s for week of %s
ja_JP: %sの週の%s

en: photo
ja_JP: 写真

en: week
ja_JP: 週

en: Radio Buttons
ja_JP: ラジオ ボタン

en: Dropdown
ja_JP: ドロップダウン

en: Type: %s %s
ja_JP: タイプ: %s %s

en: Fixed geolocation data for %d venues
ja_JP: %d 開催地の修正済みジオロケーション データ

en: You have venues for which we don't have Geolocation information. <a href='%s'>Click here to generate it</a>.
ja_JP: ジオロケーション情報を持たない開催地があります。<a href='%s'>ここをクリックして生成してください</a>。

en: Fix venues data
ja_JP: 開催地データの修正

en: Longitude
ja_JP: 経度

en: Latitude
ja_JP: 緯度

en: Use latitude + longitude
ja_JP: 緯度 + 経度を使用

en: Location
ja_JP: 所在地

en: Near
ja_JP: 近辺

en: Map
ja_JP: マップ

en: Removes location search field from the events bar on all views except for map view.
ja_JP: マップ ビューを除き、すべてのビューのイベント バーから所在地検索フィールドを除去します。

en: Hide location search
ja_JP: 所在地検索を非表示にする

en: Fix geolocation data
ja_JP: ジオロケーション データの修正

en: Kilometers
ja_JP: Km

en: Miles
ja_JP: マイル

en: Set the distance that the location search covers (find events within X distance units of location search input).
ja_JP: 所在地検索の対象となる距離を設定します (所在地検索入力の X 距離単位以内にあるイベントを検索)。

en: Map view search distance limit
ja_JP: マップ ビュー検索距離制限

en: Distance
ja_JP: 距離

en: Remove
ja_JP: 除去

en: Add another
ja_JP: 他を追加

en: Events Countdown
ja_JP: イベント カウントダウン

en: Displays the time remaining until a specified event.
ja_JP: 指定したイベントまでの残り時間を表示します。

en: Recurrence Count
ja_JP: 繰り返しカウント

en: Recurrence End Date
ja_JP: 繰り返し終了日

en: Upcoming Events
ja_JP: 今後のイベント

en: Events List
ja_JP: イベント リスト

en: A widget that displays the next upcoming x events.
ja_JP: 今後発生する X 個のイベントを表示するウィジェットです。

en: Search
ja_JP: 検索

en: No
ja_JP: いいえ

en: Yes
ja_JP: はい

en: On and Before
ja_JP: 当日およびそれ以前

en: On and After
ja_JP: 当日およびそれ以降

en: Is Not
ja_JP: ではない

en: Is
ja_JP: である

en: Description
ja_JP: 説明

en: Recurring
ja_JP: 繰り返し

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Event Cats
ja_JP: イベント カテゴリー

en: Event Cost
ja_JP: イベント コスト

en: End Date
ja_JP: 終了日

en: Start Date
ja_JP: 開始日

en: To begin using Events Calendar PRO, please install the latest version of <a href="%s" class="thickbox" title="%s">The Events Calendar</a>.
ja_JP: Events Calendar PRO の使用を開始するには、最新バージョンの <a href="%s" class="thickbox" title="%s">Events Calendar</a> をインストールしてください。

en: The Events Calendar
ja_JP: Events Calendar
