Events Calendar Pro - en to tr translation catalogue (386 entries)

en: Street
tr: Sokak

en: Default state/province
tr: Varsayılan eyalet/bölge

en: Loading %s
tr: Yükleniyor %s

en: Check this to show the After HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
tr: Etkinliklerden sonra HTML kodunun gözükmesi için bunu işaretleyiniz.

en: Enable the After HTML (below) on shortcodes.
tr: Yazı sonraı HTML kodunu etkinleştir.

en: Enable the Before HTML (below) on shortcodes.
tr: Yazı öncesi HTML kodunu etkinleştir.

en: Allow users to decide whether to show all instances of a recurring event on list-style views.
tr: Liste görünümünde kullanıcının tüm tekrarlayan etkinliklerini göstermesine izin ver

en: Enter your API Key
tr: API anahtarını giriniz

en: Venue Overwrite Coordinates
tr: Mekan Koordinatlarının Üzerine Yaz

en: Recurring Events Active
tr: Tekrar Eden Etkinlikler Etkin

en: Number of events to list below the mini calendar:
tr: Mini takvimde görüntülecek etkinlik sayısı:

en: Hide this widget if there are no upcoming events
tr: Eğer yaklaşan etkinlik yoksa bileşeni gizle

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
tr: Sadece öne çıkan etkinliklerle sınırla

en: Which month will the event recur in?
tr: Etkinlik tekrar hangi ayda gerçekleşecek?

[ctx: Begins the line indicating on which month the event will occur]
en: in
tr: tarihinde

en: Event Series Recurrence Day of Week
tr: Etkinlik Haftanın Şu Günleri Tekrar Ediyor

[ctx: number suffix for numbers ending in something other than 1, 2, or 3]
en: %1$sth day
tr: %1$s. gün

[ctx: number suffix for numbers ending in 3]
en: %1$srd day
tr: %1$s. gün

[ctx: number suffix for numbers ending in 2]
en: %1$snd day
tr: %1$s. gün

[ctx: number suffix for numbers ending in 1]
en: %1$sst day
tr: %1$s. gün

en: next day
tr: ertesi gün

en: same day
tr: aynı gün

[ctx: As in: day 12 of the month]
en: of the month
tr: ayının

en: Use date:
tr: Şu tariih kullan:

en: Use pattern:
tr: Şu şablonu kullan:

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "day" in "day 12 of the month"]
en: day
tr: gün

en: a different day:
tr: farklı bir gün:

en: the same day:
tr: aynı gün:

en: Recurrence Description
tr: Tekrarlama Açıklaması

en: Event will not occur:
tr: Etkinlik şu tarihte gerçekleşmiyor:

en: Add more events
tr: Daha fazla etkinlik ekle

en: Schedule multiple events
tr: Birden fazla etkinlik zamanla

en: Hide Details
tr: Detayları Gizle

en: Show Details
tr: Detayları Göster

en: Series ends on this date
tr: Seri etkinlikler şu tarihte sona eriyor

en: Series ends
tr: Seri etkinliklerin bitişi

en: a different time:
tr: farklı bir zaman:

en: the same time:
tr: aynı zaman:

en: months
tr: aylar

en: month
tr: ay

en: weeks
tr: haftalar

en: Delete This
tr: Bunu Sil

en: Event Series:
tr: Etkinlik Serisi

en: Are you sure you want to delete this exclusion?
tr: Bu istisnayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete these events?
tr: Bu etkinlikleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Cancel
tr: İptal

en: Delete
tr: Sil

en: An all day event every [interval] day(s), happening [count] times
tr: Tüm gün süren etkinlik ve her [interval] günü, [count] kez gerçekleşiyor

en: the 31st day of the month
tr: ayın 31. günü

en: the 30th day of the month
tr: ayın 30. günü

en: the 29th day of the month
tr: ayın 29. günü

en: the 28th day of the month
tr: ayın 28. günü

en: the 27th day of the month
tr: ayın 27. günü

en: the 26th day of the month
tr: ayın 26. günü

en: the 25th day of the month
tr: ayın 25. günü

en: the 24th day of the month
tr: ayın 24. günü

en: the 23rd day of the month
tr: ayın 23. günü

en: the 22nd day of the month
tr: ayın 22. günü

en: the 21st day of the month
tr: ayın 21. günü

en: the 20th day of the month
tr: ayın 20. günü

en: the 19th day of the month
tr: ayın 19. günü

en: the 18th day of the month
tr: ayın 18. günü

en: the 17th day of the month
tr: ayın 17. günü

en: the 16th day of the month
tr: ayın 16. günü

en: the 15th day of the month
tr: ayın 15. günü

en: the 14th day of the month
tr: ayın 14. günü

en: the 13th day of the month
tr: ayın 13. günü

en: the 12th day of the month
tr: ayın 12. günü

en: the 11th day of the month
tr: ayın 11. günü

en: the 10th day of the month
tr: ayın 10. günü

en: the 9th day of the month
tr: ayın 9. günü

en: the 8th day of the month
tr: ayın 8. günü

en: the 7th day of the month
tr: ayın 7. günü

en: the 6th day of the month
tr: ayın 6. günü

en: the 5th day of the month
tr: ayın 5. günü

en: the 4th day of the month
tr: ayın 4. günü

en: the 3rd day of the month
tr: ayın 3. günü

en: the 2nd day of the month
tr: ayın 2. günü

en: the 1st day of the month
tr: ayın 1. günü

en: All day
tr: Tüm gün

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
tr: gün

en: Next %s
tr: Sonraki %s

en: Previous %s
tr: Önceki %s

en: Select a Taxonomy Term
tr: Bir Sınıflama Terimi Seçiniz

en: Generate JSON-LD data
tr: JSON-LD verisi oluştur

en: Change the default view for Mobile users.
tr: Mobil kullanıcılar için varsayılan görüntülemeyi değiştir.

en: Default mobile view
tr: Varsayılan mobil görünümü

en: Use Default View
tr: Varsayılan Görünümü Kullan

en: All %s
tr: Tümü %s

en: all
tr: tümü

[ctx: debug recurrence]
en: incorrect slug
tr: geçersiz yazı kısa adı

[ctx: debug recurrence]
en: invalid date
tr: geçersiz tarih

[ctx: debug recurrence]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: debug geodata]
en: empty response
tr: boş yanıt

en: Venue Longitude
tr: Mekan boylamı

en: Venue Latitude
tr: Mekanın Enlemi

en: Recurrence meta should not be empty.
tr: Tekrarlama verisi boş bırakılamaz.

en: Not an event post.
tr: Etkinlik yazısı değil

en: Times:
tr: Zaman

en: Distance unit
tr: Mesafe birimi

en: map
tr: harita

en: Pssst! Looking for the filters? They live in a separate plugin now | %s | %s
tr: Hey! Filtrelemeye mi ihtiyacınız var? Ayrı eklenti olarak indirebilirsiniz. | %s | %s

en: Dismiss
tr: Yoksay

en: Download for free
tr: Ücretsiz indir

en: This Week Navigation
tr: Bu Hafta Navigasyonu

en: No Events Today
tr: Bugün Etkinlik Bulunamadı

en: View %1$s %2$s | View All %1$s %2$s
tr[0]: Göster %1$s %2$s
tr[1]: Tümünü Göster %1$s %2$s

[ctx: list separator for final two elements]
en: and
tr: ve

en: <span class="tribe-nav-label">Next</span> <span>&raquo;</span>
tr: <span class="tribe-nav-label">Sonraki</span> <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Previous</span>
tr: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Önceki</span>

en: Number of events to show per day:
tr: Gün başına gösterilecek etkinlik sayısı

en: Highlight Color:
tr: Vurgu Rengi:

en: Horizontal Layout
tr: Yatay Görünüm

en: Vertical Layout
tr: Dikey Görünüm

en: Layout:
tr: Yerleşim:

en: On &#8220;Next Event&#8221; type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
tr: &#8220;Sonraki Etkinlik&#8221; sayaç türü, sadece gösterilecke etkinlik olmadığında gözükecektir.

en: Next Event
tr: Sonraki Etkinlik

en: Type:
tr: Tür:

en: If fields are left empty when they're submitted, automatically fill them in with these values.
tr: Eğer veri alanlarına değr atanmamışsa o alanları otomatik olarak şu değerlerle doldur.

en: Use this field if you want to override the auto-generated descriptions of event recurrence
tr: Bu alanı tekrarlayan etkinlikler otomatik olarak oluşturulmuş verileri düzenlemek için kullanabilirsiniz.

[ctx: An unspecified end date]
en: an unspecified date
tr: tarih belirtilmemiş

en: Single Event
tr: Tek Etkinlik

en: Photo Background Color
tr: Foto Arka Plan Rengi

en: Photo View
tr: Foto Görünümü

en: Month/Week View
tr: Ay/Hafta Görünümü

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections
tr: Burada tercih seçenekler "Genel Tema" ve "Ana Tema" üzerindeki seçeneklerin geçersiz kılacaktır

en: Hooray!
tr: Yaşasın!

[ctx: additional field update]
en: Working&hellip;
tr: İşleniyor&hellip;

[ctx: additional field update]
en: An unexpected error stopped the update from completing.
tr: Belenmeyen bir hata işlemin tamamlanmasına engel oldu.

[ctx: additional field update]
en: All fields have been updated!
tr: Tüm alanlar güncellendi

[ctx: additional fields update trigger]
en: Click here to run the updater.
tr: Güncellemeyi çalıştırmak için buraya tıklayın.

en: We need to update the additional field data for some of your events.
tr: Bazı etkinlikler için ek alan bilgilerini güncellmememiz gerekiyor.

en: View all %1$s at this %2$s
tr: %2$s tüm %1$s görüntülensin

en: Add Exclusion
tr: İstisna Ekle

en: Once
tr: Bir kez

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
tr: gün

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
tr: son %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
tr: beşinci %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
tr: dörüdncü %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
tr: üçüncü %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
tr: ikinci %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
tr: ilk %1$s

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
tr: %1$s gün

[ctx: Placeholder text for a month (or months) before the user has selected any]
en: [month]
tr: [ay]

[ctx: Placeholder text for a day of the week (or days of the week) before the user has selected any]
en: [day]
tr: [gün]

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
tr: ve

en: Custom recurrences must have all data present.
tr: Özel yinelenen etkinliklerde tüm varsayılan veriler girilmelidir.

en: Custom recurrences must have a type selected.
tr: Farklı yinelemeler için bir tür seçmelisiniz.

en: Could not process queue for event %1$d: %2$s
tr: Etkinlik işlenemedi %1$d: %2$s

en: %1$s for week of %2$s
tr: %2$s haftası için %1$s

en: All %1$s for %2$s
tr: %2$s için tüm %1$s

en: Thanks for buying Events Calendar PRO! From all of us at Modern Tribe, we sincerely appreciate it. If you're looking for help with Events Calendar PRO, you've come to the right place. We are committed to helping make your calendar be spectacular... and hope the resources provided below will help get you there.
tr: Event Calendar PRO'yu satın aldığınız için teşekkür ederiz. Modern Tribe ailesi olarak sizi de aramızda görmekten çok mutluyuz. Eğer Event Calendar PRO ile ilgili yardıma ihtiyacınız varsa şu an doğru yerdesiniz. Takviminizin harika olması için size yardıma hazırız... Umarız aşağıdaki kaynaklar size yardımcı olacaktır.

en: No upcoming %s.
tr: Gelecek %s yok.

en: There are no upcoming %s at this time.
tr: Yaklaşan %s bulunamadı.

en: View More&hellip;
tr: Daha görüntüle&hellip;

en: sec
tr: saniye

en: min
tr: dk

en: hours
tr: zamanlar

en: days
tr: günler

en: Week Navigation
tr: Hafta navigasyonu

en: Hours
tr: Saatler:

en: All Day
tr: Tüm gün

en: &larr; Back to %s
tr: &larr; %s sayfasına geri dön

en: Related %s
tr: İlgili %s

en: Find out more
tr: Daha fazlası için

en: Next %s <span>&raquo;</span>
tr: Sonraki %s <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> Previous %s
tr: <span>&laquo;</span> Önceki %s

en: %s List Navigation
tr: %s Liste Dolaşımı

en: Next Week <span>&raquo;</span>
tr: Gelecek Hafta <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> Previous Week
tr: <span>&laquo;</span> Önceki Hafta

en: (See all)
tr: (Hepsini görüntüle)

en: Recurring %s
tr: Tekrarlayan %s

en: Date out of range.
tr: Tarih kapsam dışında

en: The current default phone is: %s
tr: Aktif varsayılan telefon: %s

en: The current default country is: %s
tr: Aktif varsayılan ülke: %s

en: The current default postal code/zip code is: %s
tr: Aktif varsayılan posta kodu: %s

en: The current default city is: %s
tr: Aktif Varsayılan ilçe: %s

en: The current default address is: %s
tr: Aktif Varsayılan adres: %s

en: The current default venue is: %s
tr: Aktif Varsayılan mekan: %s

en: The current default organizer is: %s
tr: Aktif Varsayılan organizatör: %s

en: No default set
tr: Aktif Varsayılan ayarlanmadı

en: Show only the first upcoming instance of recurring %s
tr: Tekrarlayan %s için sadece ilk gelecek etkinliği göster

en: Venue:
tr: Mekan:

en: Countdown Completed Text:
tr: Gerisayım tamamlandı metni:

en: Event:
tr: Etkinlik:

en: Add a filter
tr: Filtre ekle

en: Match any
tr: Eşleşen herhangi biri

en: Match all
tr: Tüm eşleşenler

en: remove
tr: kaldır

en: Filters
tr: Filtre

en: Price
tr: Ücret

en: Phone
tr: Telefon

en: Country
tr: Ülke

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: State (US) Or Province (Int)
tr: Eyalet(ABD) ya da Bölge(Uluslarası)

en: City
tr: İlçe

en: Display:
tr: Göster:

en: Number of events to show:
tr: Gösterilecek etkinlik sayısı:

en: Title:
tr: Başlık:

en: One country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom. <br> (Replaces the default list.)
tr: Format her satırda bir ülke şeklinde olmalıdır: <br/>TR, Türkiye <br/> UK, United Kingdom. (Varsayılan listeyi değiştirir.)

en: Default phone
tr: Varsayılan telefon

en: Default country
tr: Varsayılan ülke

en: Default postal code/zip code
tr: Varsayılan posta kodu

en: Default city
tr: Varsayılan ilçe

en: Default address
tr: Varsayılan adres

en: You can use this setting to set specific, individual defaults for any new Venue you create (these will not be used for your default venue).
tr: Brug denne indstilling til at tilføje individuelle standardYou can use this setting to set specific, individual defaults for any new Venue you create (these will not be used for your default venue).er for nye steder, som oprettes (disse standarder vil ikke bruges til dit standard sted).

en: Address
tr: Adres

en: No saved venues yet.
tr: Kaydedilmiş mekan yok.

en: Default venue
tr: Varsayılan mekan

en: Venue
tr: Mekan

en: No saved organizers yet.
tr: Henüz kaydedilmiş organizatör yok.

en: Default organizer
tr: Varsayılan organizatör

en: Organizer
tr: Organizatör

en: Options
tr: Seçenekler

en: Select a State
tr: Eyalet Seçiniz

en: No Default
tr: Varsayılan yok

en: Recurrence Description:
tr: Yineleme açıklaması

en: Frequency of recurring event must be a number
tr: Yinelenen etkinlik sıklığı rakam olmalıdır

en: Every
tr: Her

en: Yearly
tr: Yıllık

en: Monthly
tr: Aylık

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Daily
tr: Günlük

en: You must select a recurrence end date
tr: Yineleme bitiş tarihi seçmelisiniz.

[ctx: occurence count text]
en: events
tr: etkinlikler

en: On
tr: da

en: None
tr: Hiçbiri

en: events
tr: etkinlikler

en: event
tr: etkinlik

en: Additional %1$s Fields
tr: Ek %1$s Alanları

en: Radio
tr: Radyo

en: URL
tr: Link

en: Text Area
tr: Metin Alanı

en: Text
tr: Metin

en: Options (one per line)
tr: Seçenekler (her satır tek)

en: Field Type
tr: Alan tipi

en: Field Label
tr: Alan etiketi

en: Use a custom list of countries
tr: Ülkeler için özelleştirilmiş liste kullan

en: Events Featured Venue
tr: Önerilen Mekan Etkinlikleri

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
tr: Belirlenen mekandaki yaklaşan etkinlikleri görüntüler.

en: No results were found for this week. Try searching another week.
tr: Bu haftaya ait sonuç bulunamadı. Başka bir haftayı deneyiniz.

en: No results were found for events in or near <strong>"%s"</strong> this week. Try searching another week.
tr: <strong>"%s"</strong> ya da yakınında bir sonuç bulunamadı.

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong> this week. Try searching another week.
tr: <strong>"%s"</strong> gününe ait sonuç bulunamadı. Başka bir haftayı deneyiniz.

en: There were no results found.
tr: Sonuç bulunamadı.

en: No matching events listed under %s. Please try viewing the full calendar for a complete list of events.
tr: %s için listelenecek etkinlik bulunamadı. Lütfen tüm etkinlikleri görüntülemek için takvime bakın.

en: No results were found for events in or near <strong>"%s"</strong>.
tr: <strong>"%s"</strong> ya da yakınında bir sonuç bulunamadı.

en: Other
tr: Diğer

en: Are you sure you want to trash all occurrences of these events?
tr: Bu etkinliklere ait tüm girdileri silmek istediğinize emin misiniz?

en: You are currently editing all events in a recurring series.
tr: Şu anda tekrarlayan serideki tüm etkinlikleri düzenlemektesiniz.

en:  months
tr: aylar

en: Recurring events will be created this far in advance
tr: Tekrar eden etkinlikler bu tarihe kadar sürecek

en: Create recurring events in advance for
tr: Tekrar eden etkinlikleri şu tarihe kadar kaydet

en: Automatically remove recurring event instances older than this
tr: Bu tarihten eskiye uzanan tekrarlanan etkinlikleri kaldır

en: Clean up recurring events after
tr: Belirli bir süreden sonra tekrarlayan etkinliklikleri temize

en: Front-end recurring event instances toggle
tr: Front-end yinelenen etkinliklerde geçiş

en: Show only the first instance of each recurring event (only affects list-style views).
tr: Tekrarlanan etkinliklerde sadece ilkini göster. (Liste görünümü için geçerli)

en: Recurring event instances
tr: Yinelenen etkinlik durumları

en:  and
tr: ve

en: , and
tr: , ve

en: December
tr: Aralık

en: November
tr: Kasım

en: October
tr: Ekim

en: September
tr: Eylül

en: August
tr: Ağustos

en: July
tr: Temmuz

en: June
tr: Haziran

en: May
tr: Mayıs

en: April
tr: Nisan

en: March
tr: Mart

en: February
tr: Şubat

en: January
tr: Ocak

en: and
tr: ve

en: , and
tr: , ve

en: Sunday
tr: Pazar

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Friday
tr: Cuma

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Tuesday
tr: Salı

en: Monday
tr: Pazartesi

en: last
tr: son

en: day
tr: gün

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
tr: Yıllık özel yinelemeler günlükler gibi ayarlanmış bir çizgiye sahip olamaz.

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
tr: Aylık özel yinelemeler günlükler gibi ayarlanmış bir çizgiye sahip olamaz.

en: Restore Series
tr: Serileri geri al

en: Restore all events in this series from the Trash
tr: Bu serideki tüm etkinlikleri çöpten geri al

en: Delete Series Permanently
tr: Serileri kalıcı olarak sil

en: Delete all events in this series permanently
tr: Bu serideki tüm etkinlikleri kalıcı olarak sil

en: Trash Series
tr: Serileri temizle

en: Move all events in this series to the Trash
tr: Bu serideki tüm etkinlikleri çöpe taşı

en: Edit All
tr: Hepsini düzenle

en: Edit all events in this series
tr: Bu serideki tüm etkinlikleri düzenle

en: Edit Upcoming
tr: Yaklaşanı düzenle

en: Split the series in two at this point, creating a new series out of this and all subsequent events
tr: Seriyi bu noktadan itibaren ikiye böl, bu etkinlik ve sonra gelen etkinlikleri içeren bir seri oluşturur

en: Edit Single
tr: Tekini düzenle

en: Break this event out of its series and edit it independently
tr: Bu etkinliği tüm serilerden çıkar ve bağımsız olarak düzenle

en: Edit Future Events
tr: Gelecek etkinlikleri düzenle

en: Break from Series
tr: Seriden çıkar

en: Edit Series
tr: Serileri düzenle

en: Unable to continue processing recurring event data. Please reload this page to continue/try again.
tr: Tekrarlayan etkinlik için veriler işlenemedi. Lütfen bu sayfayı yenileyin ya da tekrar deneyin.

en: Recurring event data is still being generated for this event. Don&#146;t worry, you can safely navigate away &ndash; the process will resume in a bit in the background.
tr: Bu etkinlik için tekrarlayan etkinlik verileri oluşturuluyor. Bu sayfayı güvenli bir şekilde kapayabilir ya da başka sayfaya geçebilirsiniz. İşlem arka planda devam edecektir.

en: %d%% complete
tr: %d%% tamamlandı

en: Completed!
tr: Tamamlandı!

en: Events Calendar
tr: Etkinlikler Takvimi

en: The events calendar mini calendar widget
tr: The events calendar mini takvit bileşeni

en: Week Of
tr: Haftası

en: Photo
tr: Foto

en: Week
tr: Hafta

en: View All Add-Ons
tr: Tüm Eklentileri Görüntüle

en: Support
tr: Destek

en: Organizer draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview organizer</a>
tr: Organizatör taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s">Organizatör önizleme</a>

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
tr: Organizatör <strong>%1$s</strong> için ayrıldı. <a target="_blank" href="%2$s">Organizatör önizleme</a>

en: Organizer submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview organizer</a>
tr: Organizatör girildi. <a target="_blank" href="%s">Organizatör önizleme</a>

en: Organizer published. <a href="%s">View organizer</a>
tr: Organizatör yayımlandı. <a href="%s">Organizatörü görüntüle</a>

en: Organizer updated. <a href="%s">View organizer</a>
tr: Organizatör güncellendi. <a href="%s">Organizatörü görüntüle</a>

en: Venue draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview venue</a>
tr: Mekan taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s">Mekanı önizleme</a>

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
tr: Mekan <strong>%1$s</strong> için ayrıldı. <a target="_blank" href="%2$s">Mekanı önizleme</a>

en: Venue submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview venue</a>
tr: Mekan girildi. <a target="_blank" href="%s">Mekanı önizleme</a>

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Venue published. <a href="%s">View venue</a>
tr: Mekan yayımlandı. <a href="%s">Mekanı görüntüle</a>

en: Venue updated. <a href="%s">View venue</a>
tr: Mekan güncellendi. <a href="%s">Mekanı görüntüle</a>

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Address:
tr: Adres:

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
tr: Yeni bir başlık açmadan önce, lütfen bir arama yaparak sorununuzun daha önce yazılmadığından emin olun. Yazarken problemle ilgili her türlü detaydan bahsetmeye dikkat edin (ekran görüntüleri veya videoları ile, mümkünse), ve eğer bir eklenti veya tema ile çakışma tespit ettinizse, bunu ilk mesajınızda belirttiğinize emin olun.

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
tr: Birinci hedefimiz sizin başarılı olmanıza yardımcı olmak, ve olabildiği kadar sorunlarınızı çözebilmeniz için size yol göstermektir. Sizin için sitenizi geliştirmesek de, ve her tema veya eklenti ile %100 entegre çalışabileceğinizi garanti edemesek de, yapabileceğimizin en iyisini yapıp sizi doğru noktaya yönlendirecek ve sizi (ve daha da önemlisi müşterilerinizi) memnun etmeye çalışacağız.

en: Users who have purchased an Events Calendar PRO license are granted total access to our %spremium support forums%s. Unlike at the %sWordPress.org support forum%s, where our involvement is limited to identifying and patching bugs, we have a dedicated support team for PRO users. We're on the PRO forums daily throughout the business week, and no thread should go more than 24-hours without a response.
tr: Events Calendar PRO'yu satın alan kullanıcıların, %sayrıcalıklı destek forumlarına%s giriş hakları vardır. %sWordpress.org destek forumlarında%s sorunları bulmak ve çözmemiz zor olsa da, PRO kullanıcıları için kendini adamış bir destek ekibimiz bulunmaktadır. Haftaiçi iş saatlerinde PRO forumlarındayız, ve hiçbir sorunuz 24 saat içerisinde cevapsız kalmayacaktır.

en: Written documentation can only take things so far...sometimes, you need help from a real person. This is where our %ssupport forums%s come into play.
tr: Rehberler bir yere kadar yardımcı olur, bazen gerçek bir insana ihtiyacınız olacaktır. Bunun için %sdestek forumlarımız%s var.

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
tr: Bunun dışında, kendinizi maceraya hazır hissediyorsanız, Etkinlikler menüsüne girerek ilk etkinliğinizi ekleyebilirsiniz.

en: Take care of your license key. Though not required to create your first event, you'll want to get it in place as soon as possible to guarantee your access to support and upgrades. %sHere's how to find your license key%s, if you don't have it handy.
tr: Lisans numaranızı not edin. İlk etkinliğinizi yaratmak için ihtiyacınız olmasa da, destek alma ve güncellemeler sırasında bu numara gerekli. Eğer bulamıyorsanız, %sburada nasıl lisans numaranızı bulacağınız anlatılıyor%s.

en: %sInstallation/Setup FAQs%s from our support page can help give an overview of what the plugin can and cannot do. This section of the FAQs may be helpful as it aims to address any basic install questions not addressed by the new user primer.
tr: Destek sayfamızdaki %sKurulum SSSı%s bölümü bu eklentinin yapabileceklerini öğrenebileceğiniz bir alan. Yeni Kullanıcı Rehberinin kapsamadığı noktalara değinen bu alanda kurulumda aklınıza gelen soruların karşılığını bulabilirsiniz.

en: %sOur New User Primer%s was designed for folks in your exact position. Featuring both step-by-step videos and written walkthroughs that feature accompanying screenshots, the primer aims to take you from zero to hero in no time.
tr: %sYeni Kullanıcı Rehberimiz%s özel olarak sizler için hazırlandı. Adım adım anlatım videoları ve ekran görüntüleriyle donatılı yazılı anlatımlar ile sıfırdan zirveye tırmanmanız hiç zaman almayacak.

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
tr: Eğer The Events Calendar PRO'yu ilk kez kullanıyorsanız, memnun kalacaksınız ve ilk etkinliğinizi yaratmak için iyi görünüyorsunuz. Yeni kullanıcılar için faydalı olacağını düşündüğümüz temel bilgileri burada bulabilirsiniz.

en: Check this to only show weekdays on Week View
tr: Hafta görünümünde sadece hafta içi günleri göstermek için bunu işaretleyin

en: Hide weekends on Week View
tr: Hafta Görünümünde hafta sonlarını gizle

en: Enter the format to use for week days. Used when showing days of the week in Week view.
tr: Kullanılacak gün formatını girin. Haftalık görünümde günleri gösterirken kullanılacaktır.

en: Week Day Format
tr: Gün Formatı

en: Remove related events from the single event view
tr: Alakalı etkinlikleri tek etkinlik görünümünden kaldır.

en: Hide related events
tr: Benzer Etkinlikleri Gizle

en: Additional Fields
tr: Ek Alanlar

en: Default Content
tr: Varsayılan İçerik

en: %s for week of %s
tr: %s haftası için %s

en: photo
tr: foto

en: week
tr: hafta

en: Radio Buttons
tr: Radyo butonları

en: Dropdown
tr: Açılır Liste

en: Type: %s %s
tr: Tür: %s %s

en: Fixed geolocation data for %d venues
tr: %d mekan için  yer bilgileri fix edilmiş veriler.

en: You have venues for which we don't have Geolocation information. <a href='%s'>Click here to generate it</a>.
tr: Yer bilgisi içermeyen mekanlarınız bulunmakta. <a href='%s'>Yer bilgilerini oluşturmak için tıklayınız.</a>.

en: Fix venues data
tr: Mekan verisini fixle

en: Longitude
tr: Boylam

en: Latitude
tr: Enlem

en: Use latitude + longitude
tr: Enlem ve boylamı kullan

en: Location
tr: Yer

en: Near
tr: Yakınında

en: Map
tr: Harita

en: Removes location search field from the events bar on all views except for map view.
tr: Yer araması alanını harita görünümü hariç etkinlik barından kaldırır.

en: Hide location search
tr: Yer aramasını gizle

en: Fix geolocation data
tr: Coğrafi konum verilerini fixle

en: Kilometers
tr: Kilometre

en: Miles
tr: Mil

en: Map view search distance limit
tr: Harita görünümü mesafe limiti

en: Distance
tr: Mesafe

en: Remove
tr: Kaldır

en: Add another
tr: Başka ekle

en: Events Countdown
tr: Etkinlikler Gerisayımı

en: Displays the time remaining until a specified event.
tr: Belirlenen etkinliğe kalan zamanı gösterir.

en: Recurrence Count
tr: Tekrarlayan Sayısı

en: Recurrence End Date
tr: Yineleme Bitiş Tarihi

en: Upcoming Events
tr: Yaklaşan Etkinlikler

en: Events List
tr: Etkinlikler Listesi

en: A widget that displays the next upcoming x events.
tr: Yaklaşan X kadar etkinliği görüntülemek için bileşen.

en: Search
tr: Ara

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: On and Before
tr: Şimdi ve öncesinde

en: On and After
tr: Şimdi ve sonrasında

en: Is Not
tr: Öyle değil

en: Is
tr: Öyle

en: Description
tr: Açıklama

en: Recurring
tr: Yinelenen

en: Title
tr: Başlık

en: Event Cats
tr: Etkinlik kategorileri

en: Event Cost
tr: Etkinlik Ücreti

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: To begin using Events Calendar PRO, please install the latest version of <a href="%s" class="thickbox" title="%s">The Events Calendar</a>.
tr: Events Calendar Pro'yu kullanmak için, lütfen <a href="%s" class="thickbox" title="%s">The Events Calendar</a>'ın son versyonunu indiriniz.

en: The Events Calendar
tr: Etkinlikler Takvimi
